úterý 23. prosince 2014

Krásné Vánoce a šťastný nejen Nový rok :-)

Vše přichystáno :-) (ani histamin mne nezastavil, a že se o to velmi silně pokoušel :-( )... Cukroví - Kuba - salát - řízky - polévka - vše hotovo. Dárky zabalené, stromek ozdobený, vánočka voní celým bytem... Takže teď už jen si užít skvělý pohádkový a vánoční den :-)

Krásné svátky všem, veselého Silvestra a ať ten nový rok

je .... no prostě skvělý ! :-)




(příště ještě trochu zapracuju na tvaru ;-) :D . Jinak je dokonalá a krásně voní)

neděle 14. prosince 2014

Nekynuté skořicové motanice :-) (bez vajec a ořechů)

"Mami, upeč mi ten koláč s tvarohem" ... :-) Oblíbená věta mého syna. No jo, ale přece mu nebudu víkend co víkend péct pořád dokola sypaný koláč s tvarohem. I když on ho moc rád a stále ho chce :D . Ale tak zkusím změnu, třeba se chytí ;-) .

Karta padla na nekynuté skořicové rolky:



Těsto:
1 měkký tvaroh
1/4 hrnku mléka
1/4 hrnku cukru
4 PL másla
vanilka (nebo javorový sirup)
 
2 hrnky nebělené mouky (dala jsem 1 a 1/2 hrnku hladké mouky a 1/2 hrnku polohrubé)
1 PL prdopeče bez fosfátů
1/4 ČL jedlé sody
špetka soli
 
V míse řádně smícháme první část těsta, tu tekutou :-). V druhé pak sypké přísady, které přimícháme k tvarohové části. Zaděláme hladké tělo a na pomoučeném vále vyválíme na placku - cca 30x40 cm.
 
Placku posypeme cukrovou směsí (tj. 1/4 hrnku třtinového cukru, 1a1/2 PL másla, 1 ČL skořice, 1 ČL perníkového koření. Víc cukru určitě nedávejte, bylo to sladké až moc. Potom posypte 1 hrnkem rozinek nebo pokud můžete a máte, tak pekanovými ořechy. Dlaněmi mírně zatlačte rozinky do těsta. Placku srolujte v dlouhou roládu a ostrým nožem rozkrájejte na 12 dílů.
 
Jednotlivé díly vkládejte na stojáka do vymazané (nebo pečícím papírem vyložené) koláčové dorty (použít můžete i otvírací dortovou formu).
 
Pečeme při 200 stupních asi 25 až 30 minut. Necháme asi 5-10 minut vychladnout, aby se zkaramelizovaný cukr s máslem vsákl zpátky do těsta :-) . Poté jednotlivé díly od sebe opatrně oddělíme.
 
Pokud máte chuť, můžete si na talířku motanici přelít bílým jogurtem nebo třeba pudinkovou omáčkou (ale bez cukru).
 
Dobrou chuť ;-)

středa 29. října 2014

Domácí celozrnné sušenky bez mléka a vajec (vhodné i při HIT)


Můj malý "alergik, histamik" je den ode dne lepší. Ač je to teprve nedávno, zdá se to už jako věčnost, co mohl "jíst" jen aminokyselinové mléko a vůbec nic jiného. Dělá veliké pokroky, a to si zaslouží i odměnu ;-). Nehledě na to, že nemůže pořád jen baštit HOUSKY a také - pořád pokukuje po starším bráškovi, který si tak pochutnává na lineckých sušenkách (recept bude ;-) ).
Recept je opět vytvořený za běhu. Byla jsem mile překvapena, že hned první verze zmizela v klukům během okamžiku. Oběma chutnaly a tomu nejmenšímu jen zářila očka štěstím :-)


Na domácí sušenky bez mléka a vajec (mimochodem - vhodných i při HIT - histaminové intoleranci) budeme potřebovat:

100g celozrnné mouky (pšeničné, špaldové - možno i namíchat)
20g třtinového cukru
40g Stelly
2 lžíce vody

Zadělat těsto a dát na hodinku (klidně i déle) do lednice odpočinout. Potom vyválet, vykrájet a péct cca deset minut při 160-170 stupních.



pondělí 27. října 2014

Bezpečnost levandulového oleje v těhotenství

Na toto téma najdete na internetu spoustu informací, článků. Vyznat se v tom, co je "pravda" a co "výmysl či jen osobní úvaha bez jakéhokoliv podložení" bývá někdy těžké...
Česká aromaterapeutická společnost (se svolením autora) přeložila a zveřejnila článek známého aromaterapeuta Roberta Tisseranda :-) .
Robert Tisserand je autor aromaterapeutické literatury, pedagog, konzultant a myšlenkový vůdce. 2010-2012 živě přednášel pro odbornou i laickou veřejnost ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii, Tchaj-wanu, Číně, Hong Kongu, Korei a Japonsku. Má za sebou 40 let odborných zkušeností z vývoje aromaterapeutických produktů, z nichž mnohá získaly ocenění (www.tisserand.com). Napsal tři knihy, sleduje všechny publikované výzkumy a poznatky o éterických olejích. Spolupracuje s lékaři, fytoterapeuty, farmakology a kosmetology.


Publikovaný a přeložený článek najdete tady






A teď osobní úvaha... Pokud je Levandule pravá "Lavandula angustifolia " pro použití v těhotenství bezpečná, nevidím důvod, proč by měla v přiměřené míře škodit při histaminové intoleranci. Z osobní zkušenosti mohu říct, že nám doma pomáhá - při nachlazení, na relaxaci... Než při nachlazení či bolesti hlavy sáhnout po ATB, analgetikách či jiných chemických preparátech, které by při HIT spíš uškodili než pomohli, sahám vždy po výše uvedené levanduli. A dalších, osvědčených a i doma vyzkoušených, éterických olejích.

sobota 25. října 2014

Celozrnné domácí housky :-)

Když jsem zjišťovala složení "čerstvého" pečiva, prodávaného běžně v obchodech a supermarketech (nemyslím teď zdravé výživy, grunty, farmy), ale běžné obchody, udělalo se mi zle. Samá aditiva (éčka, konzervanty, umělé příchutě, barviva...), zkrátka nic dobrého. V obyčejném rohlíku mléko?! V obyčejné housce sója?! No pěkně :-( ... Pro malého jsem potřebovala housky bez mléka, vajec, sóji, pohanky a hlavně bez zbytečných aditiv.
Takže bylo jasno, jdeme péct :-) . Je to svým způsobem hračka a zábava. Dětem chutnají a krásně voní...


 
Opravdu to stojí za to. Vyzkoušejte buď pšenično-žitné nebo špaldovo-žitné. Kluci se o ně skoro perou :-).

RECEPTY
 

První housky jsem pekla pšenično-žitné (množství na 5 housek):
 
 
I. část
100 g celozrnné žitné mouky bio
1/2 pytlíku sušeného droždí (tedy asi 3,5 g)
100 ml vlažné vody
II. část
120 g celozrnné pšeničné mouky bio
2 g soli
lžíce rostlinného oleje (používám řepkový)
50 ml vlažné vody
 
A jdeme na to ;-) . Žitnou mouku dáme do mísy, přidáme droždí, vlažnou vodu a promícháme. Přikryju utěrkou a necháme hodinu kynout. Dávám do mírně vyhřáté vyplé mikrovlnky či trouby.
Po hodince (někdy po dvou, jak to časově vyjde ;-) ) přisypu pšeničnou mouku, sůl, přidám olej a vodu a rukou zadělám těsto. Vložím do mísy, přikryju utěrkou a nechám hodinu kynout. Opět v troubě.
 
Dolů do trouby vložím kastrůlek s horkou vodou a troubu zapnu na 210 stupňů.
 
Vykynuté těsto rozdělím na pět dílů, opatrně utvořím podlouhlé bochánky a dám na plech (vyložený pečícím papírem). Tvořítkem na housky (koupila jsem TOHLE od Tescomy) vytvarujeme, lehce potřeme vlažnou vodou a pečeme cca 15 minut.
 
 
A tady jsou špaldovo-žitné housky:
I. část
100 g celozrnné žitné mouky bio
1/2 pytlíku sušeného droždí (tedy asi 3,5 g)
100 ml vlažné vody
II. část
120 g celozrnné špaldové mouky bio
2 g soli
lžíce rostlinného oleje (používám řepkový)
50 ml vlažné vody
Postup stejný jako výše.
 

Dobrou chuť ;-)
 
 
 

čtvrtek 23. října 2014

Složení pečiva v supermarketech...

Domácí je domácí, o tom žádná :-). Není prostě nad doma upečené housky či chleba. Nejen, že krásně voní, ale hlavně - víte, co v nich je. Tedy žádné stabilizátory, éčka, barviva, no prostě hnusné zbytečnosti (aditiva), které výrobci přidávají do pečiva především kvůli trvanlivosti, občas chuti. Když jsem četla složení - brrrrrr :-( ... Samozřejmě, jsou i výjimky :-) . A někdy prostě, když zůstaneme déle venku a je hlad, tak nezbyde nic jiného než koupit. Ale když to není pravidelně, jde to. A právě pro tento případ je dobré vědět, kde je "zbytečností" nejméně :-) .

Zatím mám Kaufland:

seznam ke stažení TADY (heslo: pralinka)



Billa: pracovníci na prodejně ochotně sdělí potřebné informace. Máme se na ně obrátit. Něco málo už se mi podařilo zjistit - opsat:

- KAISERKA natural: pšeničná mouka, pitná voda, žitná mouka, pekařské droždí, řepkový olej, jedlá sůl, pekařský zlepšující přípravek (regulátor kyselosti: octan vápenatý, enzymy, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, E920, ječný sladový extrakt). Může obsahovat stopové množství ovsa, mléčných výrobků, skořápkových plodů, arašídů, lupiny, vajec, hořčice, sóji, sezamu, SO2.
Jsou to ty "rozpékané" housky. Kdyby někdo měl mražené, tak vyjmout z obalu, rozložit na plech a nechat cca 20 minut rozmrazit. Potom plech vložit do vyhřáté horkovzdušné trouby a péct při teplotě 210 stupňů, na počátku s párou, po dobu 6-10 minut.
Pozor - toto složení odpovídá pouze v Bille. Např. Kaufland má jiné složení!!!

- RUSTIKÁLNÍ tmavá BAGETA: pšeničná mouka, žitná mouka, sójový lecitin, syrovátka

- SVĚTLÁ BAGETA: pšeničná mouka, ovesné vločky, dextróza, lepek



... a Lídl:




Albert: "Na prodejně je k dispozici kniha složení. Každá prodejna má jiný sortiment. Dostavte se na pekárnu prodejny a vyžádejte si na shlédnutí knihu."


Penny market: "Složení pečiva je vyvěšeno na prodejně u tohoto sortimentu zboží."

pondělí 20. října 2014

Tvarohovo-rybízový sypaný koláč (varianty dle diet ;-) )

... někde znám jako koláč bez těsta ...


Na tuhle strašně jednoduchou, ale výbornou mňamku budeme potřebovat (uvedené množství stačí na kulatou koláčovou či dortovou formu; na veliký plech dejte 2-3 dávky):

1 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek třtinového cukru
1 prášek do pečiva (používám bez fosfátů)
3 měkké tvarohy
3 vejce
mléko
3 lžíce třtinového cukru
citronová kůra
(možno půlku tvarohu obarvit/ochutit kakaem)
rybíz (či borůvky, jahody, švestky, zkrátka dle chuti :-) )
půlka Hery

BEZLEPKOVÁ úprava:
2 hrnky kukuřičné polohrubé mouky
1 hrnek bezlepkové mouky
1 hrnek třtinového cukru
1 prášek do pečiva (používám bez fosfátů)
3 měkké tvarohy
3 vejce
mléko
3 lžíce třtinového cukru
citronová kůra
rybíz (či borůvky, jahody, švestky, zkrátka dle chuti :-) )
půlka Hery

BEZMLÉČNÁ úprava:
3 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek třtinového cukru
1 prášek do pečiva (používám bez fosfátů)
3 měkké tvarohy (bezmléčné - třeba sójový)
3 vejce
rostlinné mléko (mandlové, ovesné, rýžové, sójové)
3 lžíce třtinového cukru
citronová kůra
rybíz (či borůvky, jahody, švestky, zkrátka dle chuti :-) )
půlka Stelly nebo Alsanu

HITOVÁ úprava (nízkohistaminová):
3 hrnky polohrubé mouky (či dle toho, kterou bez problémů snášíte :-) - použít i pohankovou, kukuřičnou, rýžovou - či mix :-) )
1 hrnek třtinového cukru
1 prášek do pečiva bez fosfátů nebo lžička vinného kamene a lžička jedlé sody
3 měkké tvarohy
3 vejce (lze to ale bez problémů i bez nich, prostě místo vajec dáte 1-2 pudinkové vanilkové prášky)
čerstvé mléko (nejlépe to ve skle, plnotučné)
3 lžíce třtinového cukru
citronová kůra
borůvky či banán
půlka farmářského másla (čerstvého másla)



Troubu si zapneme na 160-175 stupňů.
 
V jedné míse smícháme mouku, cukr a prdopeč a rozdělíme na dvě části. Ve druhé pak tvaroh, vejce (či pudinkové prášky), mléko, cukr a citron.kůru.

Koláčovou formu či plech si vyložíme pečícím papírem. Nasypeme první část sypké směsi, kterou urovnáme a na ní nalijeme tvarohovou směs. Poklademe ovocem, zasypeme druhou částí sypké směsi a povrch rovnoměrně poklademe slabými plátky nakrájeného másla či tuku.

No a už jen šup do trouby a upéct. Pečeme cca 30 minut, dle velikosti, zkrátka "dozlatova" :-) .

Doporučuji pak nechat vychladnout, i když vím, jak díky vůni je to strašně těžké :D ... Vychladlý koláč lépe drží tvar, ztuhne. Teplý je křehčí. Ovšem na chuti to nic nemění ;-) .

Dobrou chuť

pátek 10. října 2014

Blogerka roku? :D

Nevím kým, ale byla jsem nominována v kategorii "Food". Je mi jasné, že oproti ostatním nemám šanci vyhrát, ale potěšilo mne to :-). Ať už to byl kdokoliv, děkuji




 
 
 
Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Krásný den všem

čtvrtek 9. října 2014

Perník (vhodný i při HIT, bez lepku, mléka a ořechů)

Občas stačí malá úprava... výměna mouky, kypřícího prášku a hned je dobrota vhodná pro několik diet na světě :-)



2 vejce
1/2 hrnku třtinového či bílého cukru
1/2 hrnku řepkového oleje (za studena lisovaného)
1 PL medu
1 ČL carobu
(pokud můžete, přidejte 2 PL domácích povidel)
1 hrnek vody nebo rostlinného mléka
(kdo může, přidá lžičku perníkového koření - HIŤáci raději bez něj)
1/2 hrnku jáhlové mouky
1/2 hrnku rýžové mouky
1/2 hrnku kukuřičné mouky
2 PL tapiokového škrobu (nebo psyllia či vlákniny)
2 ČL sody bikarbony

Zapneme troubu na 170 stupňů. Formu si vyložíme pečícím papírem.
2 vejce vymícháme s cukrem a olejem do pěny. Přidáme med, carob, příp. koření a opět zamícháme. Přilijeme vodu či mléko, promícháme. Přisypeme mouky a škrob a opět řádně promícháme, abychom měli tekuté těsto. Nakonec přidáme sodu (příp. kypřící prášek či kypřící prášek do perníku - HIŤáci ale použijí raději sodu ;-) ).
Vlijeme do formy a pečeme: 10 minut při 170 stupních a 20 minut při 160 stupních.
Dobrou chuť


P.S. Inspirací byl původní recept na kaštanový perník od Radky Vrzalové, nejúžasnější pekařky/cukrářky jakou znám :-). Tento tady - viz výše - je již pozměněn/upraven, aby byl vhodný i pro HIT.

úterý 30. září 2014

HIT - v čem se názory rozchází, co je potřeba opatrně zkoušet ...

Resp. ono je potřeba zkoušet každou potravinu, neb co člověk, to jiná tolerance, jiné příznaky, jiná hodnota DAO apod. Zkrátka - každý jsme "unikát" :)

Asi nejvíc mne zarazilo, když jedna potravina byla na nějakém seznamu uvedena jako "100% vhodná" a na dalším seznamu jako "riziková, nejíst, zakázáno". To jsem nějak nepobírala. Ještě bych pochopila, kdyby z hlediska histaminu byla potravina ok, ale z hlediska třeba tyraminu či kvasinek totálně nevhodná. Ale bez jakéhokoliv vysvětlení ji jednou šoupnout tam a podruhé onam? No jo, to je ten internet :D . Tak prostě nezbývá nic jiného, než všeho s mírou, trpělivostí a zapisovat a zapisovat ...


Zelenina:
- zelené papriky
- salátové okurky
- zázvor
- kedlubna
- cibule, zelená cibule
- zelí čínské, zelené, červené (ne sterilizované!)
- hrách, hrášek
- pórek
- bylinkové stonky - natě (mangold, řepa)
- artyčok
- brokolice, květák
- tuřín
- hrach. výhonky
- brambory barevné loupané a obyčejné neloupané
- fazole máslové a French (ale opatrně, vhodnost je dosti sporná)
- žlutá rajčata (opět opatrně, nesmí být hodně měkká, ale i tak je zde na místě opatrnost, neb rovněž je zde spor)
- žampiony čerstvé
- růžičková kapusta (tolerance se liší)

Ovoce:
- banány (dle studie čím míň zralý, tím z hlediska HIT lépe tolerován)
- citron
- borůvky
- vodní meloun
- jablka (i domácí kompot a džem)
- klikva
- černý rybíz, třešně
- mango, karambola, kaki, tomel
- mini kiwi (bobule)
- sušené datle, sušené rozinky (bez konzervačních látek)

Obilniny:
- kukuřice
- amarant
- čočková mouka
- žito (v omezeném množství)
- špaldová pšenice (v omezeném množství)
- pšenice (někteří tolerují naprosto bez problémů)
- jedlý kaštan - kaštanová mouka, kaštanové vločky
- konopné semínko
- ságo (prášek palem - obdoba našeho kukuřičného škrobu)
- chleba, kynuté těsto a pečivo (problémem můžou být kvasnice a pšenice)
- slané tyčinky (problémem může být droždí a jod. sůl)
- životaschopné kvasnice, pekařské kvasnice
- řádně oloupaná pohanka (nutno opatrně vyzkoušet, opět někdo toleruje bez problémů a druhý může mít i po nepatrném množství značné problémy)

Mléko, mléčné výrobky, náhrady mléka:
- mozzarella
- čerstvá smetana
- žervé (pozor na složení)
- smetanový jogurt (záleží na druhu použité bakteriální kultury)
- pomazánkové máslo (neochucené, přírodní)
- sušené mléko (každý toleruje jinak)
- ovesné a rýžové mléko (obsahují malé množství histaminu, ovšem jsou enzymaticky fermentována)
- kokosové mléko
- kozí mléko
- měkké tofu ? (sójový smetanový měkký sýr, jogurt či pudink, čistá zmrzlina z tofu) - opatrně vyzkoušet, někdo může tolerovat jiný ani trošku
- mladá Gouda (lidé s dobrou tolerancí můžou tento sýr, tedy pokud ho seženou, dobře snášet)

Maso:
- čerstvá bílá ryba (tím myšleno chycena a ihned vykuchaná a uvařená/upečená)
- bůvolí maso, hovězí dršťky
- čerstvá drůbež bez kůže
- čerstvý humr a čerstvá chobotnice
- kachna ?

Vejce:
- bílek - řádně tepelně upravený (ne sušený)

Oleje a tuky:
- vepřové sádlo, škvarky
- čistý výpek
- slunečnicový, sójový olej (opatrně vyzkoušet)

Ořechy a semínka:
- kešu ořechy syrové
- vanilka, vanilkový extrakt (fermentace, sulfit)

Koření a bylinky:
- bobkový list, česnek, kari - list, koriandr, kurkuma, lemongrass, pepř bílý a černý, rozmarýn, šafrán, tamarind, vanilka, zázvor

Sladidla:
- med (od včelaře, ne kupovaný), surový cukr, palmový cukr, stévia, umělá sladidla, maltóza (sladový cukr čistý)

Nápoje:
- káva
- čaj bílý/zelený/roiboos čistý - ne směs, maté, kopřivový
- minerálka (čistá, bublinky) - symptomy rychle ustoupí
- léčivé prameny s obsahem síry, oxidu uhličitého, fluoru a jódu

Ostatní:
- kypřící prášek do pečiva
- pudinkový prášek - vanilka
- bezhistaminové víno - pouze na vaření ! (alkohol, sulfit)
- lihový ocet (pozor ale na složení)


ADITIVA:
- E 101a - riboflavín 5/laktoflavín/vit. B2/fosfát
- E 131 - patentní modrá V
- E 132 - indigotín/indigokarmín/modrá 2
- E 150b, E 150c, E 150d - karamel
- E 330 - kyselina citronová (vyrábí se z plísně)
- E 407 - karagenan
- E 407a - guma Euchema/
- E 412 - guma guar
- jodid draselný (kuchyňská sůl, jodidovaná sůl) - podezření na h-liberátor

sobota 27. září 2014

Vločkové sušenky - různé úpravy dle diet ;-)

Už asi 8 let peču tyhle sušenky a stále chutnají :-) . Dělám různé obměny, dle toho, jak se mění alergie a potřeby...

KLASIKA verze - rozinkové sušenky:
125 g másla
75 g třtinového cukru
1 žloutek
200 g celozrnné pšeničné mouky
špetka soli
citronová kůra
50 g rozinek
špetka nového koření nebo perníkového koření

VLOČKOVÁ verze - zdravé sušenky:
125 g másla
75 g třtinového cukru
1 žloutek
50 g celozrnné pšeničné mouky
50 g amarantové mouky
100 g ovesných vloček (jemných)
špetka soli
citronová kůra
50 g rozinek

BEZLEPKOVÁ verze - teffové sušenky:
125 g másla
75 g třtinového cukru
1 žloutek
100 g bezlepkových vloček (teffových, jáhlových, kaštanových, pohankových)
50 g g čirokové mouky (nebo kukuřičné, rýžové, amarantové, pohankové)
50 g bezlepkové mouky (zelená Jizerka, Schar C, Doves Farm apod.)
špetka soli
citronová kůra
50 g rozinek
špetka nového koření nebo perníkového koření

BEZMLÉČNÁ verze:
- máslo nahradíme Alsanem bio nebo Stellou extra

BEZVAJEČNÁ verze:
- místo žloutku dáme vodu či rostlinné mléko či namočené lněné semínko

HIT verze:
125 g čerstvého másla
60 g třtinového cukru
1 žloutek
100 g celozrnné pšeničné mouky
100 g ovesných vloček
špetka soli (bez jódu)
čerstvě nastrouhaná citronová kůra
(možno přidat trošku karobu, medu nebo javorového sirupu, pro chuť)


Máslo utřeme s cukrem a přidáme žloutek. Ve druhé míse promícháme mouku s vločkami, špetkou soli a kořením, příp. dalšími přísadami (dle chuti ;-) ). Přisypeme k utřenému máslu a vypracujeme hladké tužší těsto.
Vytvarujeme válečky o průměru cca 1 cm. Nakrájíme na 1/2 cm kolečka, která na plechu (vyloženém pečícím papírem) palcem rozmáčkneme a poté vidličkou propícháme.
Pečeme cca 15 minut při teplotě 160-180 stupňů, dle trouby. Já peču v horkovzdušné na 170 stupňů.
Po upečení můžeme pocukrovat.

Dobrou chuť :-)

neděle 14. září 2014

HIT aneb seznam rizikových potravin

Přemýšlela jsem, zda po seznamu "povolených potravin" nejdřív napsat seznam "zkušebních" anebo "rizikových" potravin. Přijde mi praktičtější nejdřív napsat ty "rizikové", neboli ty, kterým je opravdu dobré se vyhnout obloukem :-) ...

Je mi jasné, že některé potraviny se jinde doporučují jako protizánětlivé apod., ale z hlediska obsahu histaminu není radno si zahrávat ;-) (osobní zkušenost - např. jinde doporučovaná dýně nám doma opravdu vadí a hodně, stejně jako pohanka - ty reakce si raději nepřejte :-( ). Většina lékařů a lidí, zaobývajících se HIT, tyto potraviny opravdu řadí z hlediska histaminu mezi rizikové.


RIZIKOVÉ (nepovolené, zakázané, nedoporučované...)


Zelenina:
- lilek/baklažán, tykev/dýně, špenát, olivy, avokádo, houby, kopřiva, mungo, rukola, křen, hlávková kapusta, mořské řasy, čerstvá pálivá paprika
- česnek (ze začátku určitě ne v syrovém stavu)
- fazole červené, zelené, sójové
- salát jarní mix (v sáčku)
- rajčata a všechny rajčatové výrobky (tedy i rajský protlak, kečup, atd.)
- kyselé zelí a kvašená zelenina, kyselé okurky
- větší množství cibule

Ovoce:
- jakékoliv přezrálé ovoce (tedy i to z povolených, důvodem jsou kvasinky)
- jahody, červený rybíz, angrešt, maliny, ostružiny, brusinky, pomeranč, mandarinky, grep, limetka, pomelo, tangerinka, ananas, červené hrozno (vysoké množství salicylátů), kiwi, guava, kokos
- třešně, višně, meruňky, nektarinky, broskve, švestky, blumy, mirabelky, špendlíky, papája, fíky, datle, avokádo, větší množství vodního melounu
- šípek, rozinky, sušené švestky, moruše, sušené či kandované ovoce (kvasinky)

Obilniny:
- bělená mouka, bělené zrno, čerstvé kvasnice/droždí (i pivovarské kvasnice), kvasnicový extrakt
- pohanka, ječmen, pšeničné klíčky (někomu může vadit i pšenice jako taková)
- málo propečené pečivo (nedopečené)
- komerčně vyráběné koláče a pod. (neověřené složení), komerční směsi na pečení
- ochucené těstoviny - ochucené vločky - ochucené popcorny - ochucená rýže ... (zkrátka ty komerčně vyráběné, už kupované jako ochucené)

Mléko, mléčné výrobky a náhrady mléka:
- všechny hotové mléčné výrobky, ochucené jogurty (i ty probiotické), zakysané mléčné výrobky, kyselé/acidofilní/kefírové mléko, podmáslí, kysaná - zakysaná smetana, syntetická smetana, mléko UHT (neboli krabicák, s dlouhou trvanlivostí)
- sýry (hlavně ty zrající - např. ementál, parmezán, rokfór, camembert, brie atd.), tavené sýry (příchutě, přídavné látky), sýry z nepasterizovaného mléka
- sójový sýr (tvrdý) - tofu, tempeh; kozí sýr, feta, sójové mléko
- ořechové máslo, arašídové máslo

Maso:
- uzeniny - bez výjimky - tedy i šunka, slanina, klobásy, salámy atd. atd.
- ryby - losos a tuňák bez výjimky (tedy ani čerstvé), mražené bez výjimky, ostatní ryby rovněž nejsou doporučovány (resp. výjimku tvoří pouze čerstvé bílé ryby)
- plody moře (výjimku tvoří snad jen opravdu čerstvá chobotnice a čerstvé škeble - což rozhodně nebude v ČR :-) )
- jakékoliv masové či rybí konzervy, hotová jídla balená
- maso, které dlouho stálo (tím je myšleno i doma v lednici): mleté, balené, mražené, nakládané/marinované, uzené, sušené, vnitřnosti
- vepřové maso (neb se rychle kazí), zvěřina, uleželé hovězí maso, pštrosí maso, kuřecí maso, kuřecí nugety, kůže (drůbež)
- šťáva z masa, omáčka

Vejce:
- bílek (hlavně syrový, špatně tepelně upravený či sušený)

Oleje a tuky:
- olej mandlový, kokosový, ořechový, sezamový
- olivový olej (ač u toho se vedou velké spory, zda ano či ne)
- oleje s barvivy, konzervanty, hydrolizovaným lecitinem
- komerční dresinky, omáčky, šťávy ...
- margarín

Ořechy a semínka:
- dýňová semena, slunečnicová semena, hořčičné semínko, sezamové semínko, lněné semínko, kaštan, arašídy - buráky, kokos (čerstvý i zpracovaný), bob (fazole v lusku)
- ořechy (vlašské, lískové, mandle, para, pekan, pistácie, píniové, makadamiové, černé, anglické)
- kešu ořechy (ale jen ty pražené)
- pohanka
- tahini pasta

Luštěniny:
- fazole (červené, zelené, sójové)
- sója a vše z ní, i tvrdé tofu
- čočka (ne červená), hrách

Koření a bylinky:
- anýz, skořice, hřebíček, kari (výjimku tvoří kari-listy), chilli, pálivá paprika, hořčice, lékořice, muškátový oříšek, řeřicha
- tandoori, polévkové koření (rostlinný bílkovinný hydrolyzát)
- jodizovaná sůl

Sladidla:
- sladový extrakt
- kupované marmelády, džemy, sirupy, sladkosti, dekorace, polevy, glazury, bonbóny, krémy, pomazánky, nádivky....

Nápoje:
- horká čokoláda, kakao, Ovomaltin (teobromin)
- pravý čaj (černý), komerční bylinné a ovocené čaje (aromatizující látky, barviva)
- alkohol (i cider)
- mošty, energetické nápoje, nápoje obsahující chinin (Tonik)

Ostatní:
- čokoláda, kakao, komerční zmrzliny, sladkosti, atd.
- kečup, rajský protlak, BBQ omáčka, majonéza, tatarka, salátové dresinky (kvasinky), hořčice, Relish
- sójová omáčka, worcestrová, japonská, miso, tamari
- ochucená želatina, slad, bujóny
- kvasné octy (vinný, balzamikový, jablečný, červený, bílý, sladový)
- rýžový ocet ??
- glutaman sodný, lecitin (hydrolizovaný, sójový)


ADITIVA:
- E100 kurkumín
- E102 tatrazín/žlutá 5
- E104 chinolinová žluť/žlutá 10
- E110 žluť SY/žlutooranžová S/žlutá 6
- E120 košelina/kyselina karmínová/karmíny
- E122 azorubín/Carmoisín/červeň 10
- E123 amarant/viktorarubín O/potravinářská červeň
- E124 ponceau 4R/košelinová červeň A
- E127 erythrozín/potravinářská červeň 14
- E128 červeň 2G/Acid Red1/Azophloxin
- E200-209 kyselina sorbová, sorbáty
- E210-213 kyselina benzoová, benzoáty
- E214-219 parabeny (metyl-, etyl-, propyl-, benzyl-)
- E220-228 sulfity, siřičitany
- E231 ortofenylfenol
- E232 orthofenylfenolát sodný
- E240-259 nitráty, nitriny (formaldehyd, dusit.draselný)
- E320 BHA (Butylhydroxyanisol)
- E321 BHT (Butylhydroxytoluen)
- E410 carob, kaarubín
- E620-625 kyselina glutamová, glutamáty
kyselina salicylová, salicylát v potravinách - zakázané
kyselina listová - sporné
chinin (Tonik)
theobromin


Při HIT, zvláště pokud jsou hodnoty špatné či reakce velké, je dobré si dávat pozor i při koupi kosmetiky. Neměla by obsahovat:
- barviva, sulfity, balzám z Peru, benzoáty a cinnamaldehyde


Přemýšlím, co ještě... Tak snad už jen info ohledně léků. Skvělé info ohledně tohoto najdete v článku skvělého alergologa/imunologa MUDr. Martina Fuchse:

http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2011/03/14_fuchs_al_3-2011.pdf


 
 
 
 
 

pátek 12. září 2014

Co jíst při HIT aneb můj seznam snad nízkohistaminových potravin :-)

Konečně! Konečně jsem se prokousala tou spoustou informací, tabulek, článků... jak na webech, tak i v knížkách, co jsem sehnala a půjčila si... Je zvláštní, jak se informace u některých potravin hodně rozchází :-/ (jeden tvrdí to a druhý zase ono).

Jelikož jsem potřebovala potraviny, které bych s největší možnou určitostí snesla, vybrala jsem nakonec ty, u kterých se snad všichni shodují :). Poslední týdny moje kila totiž rychle rychle mizela a bylo potřeba to zastavit a začít zase přibírat, neb BMI 16,6 opravdu není nic hezkého :-( ...

A podařilo - tedy seznam je HOTOV - jupíííííí :D !

Nechci v žádném případě tvrdit, že toto je 100% seznam povolených (nízkohistaminových) potravin při HIT, neb každý máme jinou toleranci a jinou "hloubku" HIT. Jeden snáší to či ono bez problémů a druhý má po tom šílené rekace. Ze spousty blogů na netu jsem velmi brzo pochopila, že někteří se spíše předhání v tom, kterou ze zakázaných potravin tolerují a pak ji doporučují dále. Jenže to, že jeden toleruje třeba mango či dýni .... tak v žádném případě neznamená, že ji budou tolerovat ostatní HIŤáci. Ano, ten kdo má "slabou HITku" anebo si dokonce HIT diagnostikoval sám, tak může bez problémů tolerovat "ve velkém množství zkušební potraviny", stejně jako "malé či větší množství zakázaných (rizikových, vysokohistaminových) potravin". Ale pokud v tomto módu pojedou trvale, příznaky se jim vrátí či zhorší. A to já v žádném případě nechci. Momentálně hlavně, jak jsem již uvedla, potřebuji - abych se měla od čeho odpíchnout - tedy jíst to, co moje tělo (a především žaludek) snese a nezvedne hladinu histaminu apod.

Z níže uvedeného jsem začala na pro mne nejpřijatelnější kombinaci :-) - banán, tvaroh, smetana, hrozno bílé (bez pecek a slupky), kafe, rýžové chlebíky, cukr - a do této budu postupně přidávat.

Seznam potravin jsem rozdělila do tří částí:
- nízkohistaminové potraviny - nebo-li ty potraviny, u kterých se publikace, lékaři, HIT specialisté atd. shodují, že jsou vhodné, povolené;
- zkušební potraviny - pokud budete mít hladinu HIT relativně v pohodě, žaludek nebude protestovat, psychiku bude mít také ok, tak toto je volné pole na opatrné a pomalé zkoušení;
- vysokohistaminové / nedoporučované / zakázané / rizikové potraviny.


Je nutné si uvědomit, že neexistuje jídlo bez histaminu! Ale existují jídla s nízkým či velmi nízkým obsahem histaminu :-) .


Nízkohistaminová - antihistaminová dieta nedoporučuje (i když lepší by bylo přímo napsat "zakazuje"):
- potraviny obsahující vysokou hladinu histaminu, tyraminu, aditiv (barviva, konzervanty, stabilizátory, zvýrazňovače chuti, systetické příchutě a aroma, lecitin, Éčka, BHA (E320), BHT (E321), benzoáty...)
- potraviny konzervované, kompotované, zavařované, nakládané, uleželé, staré, kvašené (i nápoje), fermentované
- hotová (průmyslově zpracovaná - zmražená či chlazená) jídla
- nahnědlé a přezrálé ovoce či zeleninu
- atd.


Pokud jste na tom hodně špatně, máte pocit, že vám vadí skoro všechno... je určitě dobré začít eliminační dietou. Tedy - ne hned najet na níže uvedený kompletní seznam, ale určit si aspoň tři potraviny, které tolerujete bez problémů (např. rýže, brambory, cuketa, hruška....) - zkrátka to, co víte, že vám problémy nedělá. Nezapomeňte na to, že příznaky se nemusí objevit ihned po požití nesprávné potraviny, ale klidně i až druhý den či déle (když se v těle nahromadí přebytečný histamin). Takže pokud potřebujete tělo "zklidnit", najeďte třeba na týden či dva na "jednoduchou eliminační dietu" a pak začněte přidávat. Ať už se rozhodnete přidávat potraviny z níže uvedeného seznamu či jiného (který jste dostali od lékaře či našli jinde na netu), přidávejte novou potravinu tak po týdnu.


NÍZKOHISTAMINOVÉ (i tady je ale třeba opatrnosti, neb u HI je vše individuální! Je třeba si uvědomit, že nikdo vám nedá zaručený seznam potravin, které budete bez jakýchkoliv problémů tolerovat. To opravdu není možné. Záleží na hodnotách DAO, jaké máte; dále na příp. poškození střev či jiných vnitřních orgánů; na psychice; na příp. potravinových alergiích; či dalším onemocnění atd.. Je tedy dobré nechat se vyšetřit kompletně, aby bylo jasno, že se opravdu jedná třeba jen o HI a ne o něco jiného):

Zelenina: čerstvá nebo mražená, zeleninové šťávy z povolených surovin
- mrkev, cuketa, čekanka, fenykl, hlávkový salát, ledový salát, římský salát, celer, chřest, pastiňák, čerstvá kukuřice, čerstvé bambusové výhonky, řeřicha, topinambury;
- šalotka;
- brambory bílé loupané (ne zelené, skladovat ve tmě, po uvaření sníst hned, neskladovat v lednici apod.); sladké brambory (batáty, kumara) - ne fialové. U brambor, jakýchkoliv pozor na tyramin (thyramin). Proto je lepší nejdřív vyzkoušet.

Ovoce: čerstvé (ne nahnědlé, moc měkké), příp. mražené, ovocné šťávy - freshe z povolených surovin
- asijská hruška, hrušky (tvrdé), bílé hrozno bez pecek (do pecek ani nekousat!!), rebarbora?, rakytník, liči, granátové jablko, melouny (kromě vodního - tedy např. Cantaloupe což je ananasový meloun, žlutý meloun, Galia atd.).

Obilniny: skladovat v suchu a chladu, pozor na datum spotřeby, bez barviv a přísad; bez kvasnic. Mnohými není doporučována ani pšenice.
- rýže hnědá, divoká, bílá (ne předvařená, po uvaření skladovat při teplotě do 4 stupňů a sníst nejdéle do 12, max. do 24 hodin!), rýžové pečivo - nudle - oplatky - lupínky - burizony (neochucené), quinoa (i těstoviny), proso, kukuřičná mouka - krupice - popcorn (čistý, neochucený) - cornflakes (pozor na slad a kyselinu listovou), oves, ovesné vločky (čisté, neochucené), čiroková mouka
- jakákoliv nebělená mouka a zrno (nejlépe celozrnné)
- těstoviny obyčejné bezvaječné z povolených surovin
- cereálie obyčejné neochucené (pozor na slad a kyselinu listovou)
- obyčejné krekry z povolených surovin, domácí moučná jídla z povolených surovin
- nekynuté pečivo (tedy bez kvasnic), nekvašený chléb (tedy jen mouka, voda, olej, příp. soda - pokud tolerujete)
- psyllium (jitrocel indický)
- pufované chlebíky ve větším množství mohou způsobovat problémy

Mléko, mléčné výrobky a náhrady mléka: čerstvé, bez přídavných látek
- mléko čerstvé pasterizované (lepší ve skle, ne v krabici), čerstvý tvaroh bez příchutí, mascarpone, čerstvý sýr typu Cottage, Riccota, čerstvý nekvašený sýr/nefermentovaný (sýřený enzymem), čerstvý sýr smetanový, jogurt z plnotučného mléka čistý

Maso:
- čisté, čerstvé, libové, bez šlach, ne odleželé!!, nemleté, nebalené vakuově
- hovězí, telecí, jehněčí, králičí
- nejlépe maso zabité a hned zpracované (zmražené či uvařené; zkonzumovat hned, nenechávat ležet v lednici - roste hladina histaminu)

Vejce:
- žloutek, řádně tepelně upravený, vařený

Oleje a tuky:
- čerstvé máslo (krátká doba trvanlivosti), za studena lisované oleje - řepkový, světlicový, zeleninový (z povolené zeleniny), ghí (přepuštěné máslo)
- domácí salátové dresinky z povolených surovin

Ořechy a semínka:
- mák, žalud
- v této kategorii se vedou asi největší spory :-( . Ale jelikož na sobě mám sama opakovaně odzkoušeno, přikláním se k té straně, která tvrdí, že ořechy se při HIT nesmí. Ano, mají spoustu prospěšných látek, jsou protizánětlivé - ovšem ty silné křeče napovídají o něčem jiném. Každý je opravdu nemusí snášet dobře. Proto doporučuji v první fázi nezkoušet.

Koření a bylinky:
- čerstvé, příp. mražené či sušené bylinky (níže uvedené)
- bazalka, máta, saturejka, petržel, šalvěj, šnětlík-pažitka (v menším množství)
- mořská sůl bez jódu

Sladidla:
- cukr (krystal, řepný, sacharóza), melasa, javorový sirup, kukuřičný sirup, agávový sirup, rýžový sirup z hnědé rýže, fruktóza (ovocný cukr), laktóza (mléčný cukr)
- domácí čistý džem/marmeláda/sirup z povolených surovin
- domácí karamel

Nápoje:
- neperlivá voda neochucená (balená či kohoutková)
- čaj lipový, mátový, verbena, z bezových květů (u kupovaných pozor na přídavné látky a aroma)
- domácí bylinné a ovocné čaje/sirupy z povolených surovin
- káva bez kofeinu

Ostatní:
- soda bikarbona, vinan draselný/vinný kámen E336, karob, čistá želatina
- karamel jako barvivo E150, E150a, agar E406, kyselina askorbová - vitamín C E300



Seznam "zkušebních a rizikových" potravin bude následovat :-)

pátek 5. září 2014

Můj boj s HIT

Po dvou měsících musím konstatovat, není to tak jednoduché, jak se zprvu zdálo...

Dr sdělí diagnózu, dostaneš seznam s povolenými a zakázanými potravinami a myslíš si, že když budeš dodržovat jídelníček ala povolené potraviny, bude vše ok. Ale není. Jak to? Co dělám špatně? Pečlivě vybírám potraviny jen z povoleného seznamu plus vyřazuji ty, které vím, že mi vadí (lepek, ořechy, jablka). Tak proč se to nelepší? Je to jak na houpačce... jeden den dobrý, druhý den a další potom též prozvracím... Další kila dole (už jsem díky HIT ve škatulce "podvýživa" :-( , oblečení na mne visí... Kde je chyba???

Riccota - zle
Rýžové nudle - zle
Mango - zle
Kukuřičné lupínky (kukuřice, rýžový slad, sůl) - poslední dobou taky zle...

Kde? V informacích, v internetu, v seznamech... Když jsem strávila týden prohledáváním netu a studováním všech možných seznamů, zjistila jsem, že co seznam, to jiné info - to jiné potraviny. Spousta informací, spousta "rádobyradících stránek jednotlivců či komerce", kteří jen zkopírují seznam z jiných stránek anebo přeloží a hodí na svoje stránky :-( . Dost špatný vtip. Kdo se v tom pak má vyznat... Takže pročítám a pročítám - jeden seznam povoluje, druhý zakazuje. Přijde vám to normální? Mne tedy ne.

Na některých českých stránkách dokonce ze zakázaných potravin (kde je opravdu podloženo, že rapidně zvyšují hladinu histaminu a tím škodí) dokonce nabádají ke skvělým receptům - že ty potraviny jsou protizánětlivé, léčivé, plné vitamínů a pod. :-( . Ano, možná jsou. Ale ne pro HIT!!! Nesmíme přece zapomenout také na to, že co jeden toleruje, druhý po požití může skončit v nemocnici!!! Stejně jako alergie na lepek má několik příznaků, projevů a každý na ni reaguje jinak, i histaminová intolerance funguje podobně... Každý jsme jiný, každý jsme unikát a každému vadí či nevadí něco jiného. Nejde nás všechny HIT hodit do jednoho pytle. Každý máme jinou hladinu, jiné výsledky, jiné projevy, jiné tolerance... Na to nesmíme zapomínat ;-) . Nehledě na to, že kromě HIT může kdokoliv z nás trpět i jinou potravinovou alergií (alergie na rýži, brambory, kukuřici, lepek, ABKM, ořechy, vejce atd. atd...) či má jiné zdravotní problémy. A i kdyby ty zdravotní problémy byly jen důsledek HITu, nesmíme je opomíjet, ale musíme je při tvoření jídelníčku brát rovněž v potaz, min. do doby, než dojde ke zlepšení.

Tak jsem se rozhodla, že místo pořizování nového šatníku (na který stejně nejsou peníze :-) ), pročtu, přeložím a nastuduju, co se dá a udělám ze všeho svůj vlastní seznam. Zkrátka potraviny, které se VŠUDE shodují ve sloupci povolené, i když jich nebude moc, ale určitě nějaké budou :-) , tak ty snad konečně budou ok. Vyzkouším. Jak nashromáždím všechna potřebná data (připadám si jak Číslo pět :-D ), tak dietu z povolených potravin vyzkouším na měsíc. Snad se konečně podaří zklidnit žaludek, hladinu histaminu a pod.


Všem HITákům přeji krásný sluneční víkend :-)

úterý 12. srpna 2014

HIT podruhé

Nakoupeno sice bylo, ale moje tělo "tutovky" neboli povolené potraviny odmítalo. Ne všechny, ale např. tuhle Ricottu. Uvařila jsem si rýžové nudle, smíchala s kapkou oleje, Ricottou a šnětlíkem a s chutí se do toho pustila. Na tu chuť jsem si nejdřív musela trošku zvyknout, ale už po třetí vidličce to šlo (synovi to třeba chutnalo už od první :-D). Bohužel reakce byla, jídlo jsem v sobě neudržela (že by vadila kys.citronová?, to ale asi ne), takže Ricotta přesunuta ze seznamu povolených do seznamu "na vyzkoušení". Ovšem zkoušení odloženo min. až za měsíc nebo déle...

Malá úprava seznamu... a jedeme dál - zatím toho není moc, co z povolených mé tělo přijímá bez jakékoliv reakce, ale je. Je to hlavně díky tomu, že hladina histaminu v těle je vysoká a tudíž to bude chtít čas, aby se to upravilo, stabilizovalo.

Každopádně - bez problémů baštím BANÁNY (vyzkoušeny jak bio, tak normální z Billy); sem tam HRUŠKU; HROZNO bio (ovšem bez slupky - takže cca hodinová svačina :-D ); KUKUŘIČNÉ LUPÍNKY DOVES FARM (složení: kukuřice, kukuřičný slad a sůl - nic jiného :-) ); LIPÁNEK vanilka (tento - bez škrobů a aditiv, prostě jen smetana, tvaroh a cukr); ACTIVIA tvarohová vanilka (ano, ač přímo neodpovídá, moje tělo jednu denně snese).

Kafe - z kvanta pročtených článků, tabulek a knížek jsem nezjistila jednoznačné stanovisko, že by káva (bez příchutě, prostě jen kvalitní rozpustná káva s troškou čerstvého mléka) měla vadit. Jedni tvrdí, že ano, druzí, že ne. Každopádně káva funguje výborně jako močopudný prostředek, tudíž odplavuje z těla škodlivé látky. Takže vhodnost pití kávy při HIT je tak 50:50 - tudíž si to musí každý na sobě vyzkoušet sám. Já mám vyzkoušeno, že jeden hrnek kávy po ránu s kouskem kvalitní čokolády (bez lepku, ořechů, aditiv a ztužených tuků) moje tělo snese :-) (ale víc ne). Což jsem ráda, neb moje závislost na kávě je šílená a bez hrnku kafe bych asi po ránu nedokázala fungovat.

No - a na další pomalé přidávání do jídelníčku (neb prozatím je fakt hodně omezený), je:

- kukuřičný pufovaný chlebík
- rýžový pufovaný chlebík
- čerstvé máslo
- Cottage bez příchutě
- kukuřičné a rýžové těstoviny
- mango
- brambory

Objevy a tipy I.

Nejde jen o novinky, neb některé věci jsou známé, jiné méně, ale spíš o to, podělit se - co kde se dá bezlepkového (BZL) plus bezořechového (BZO) koupit, tipy na to, kde se dá dobře BZL a BZO nabaštit či občerstvit  ...
Vaše tipy jsou vítány.

No a jako totální kafový a čokoládový závislák začnu "kafem do kapsy" a čokoládou, kterou jsem objevila v Motole a bohužel zatím nikde jinde :-( ...


Kávové tablety (bonbony) od Mr. Brown neboli kafe do kapsy :D (bez lepku, bez laktózy, bez vajec, bez ořechů)
Složení: bezlaktózová sušená smetana, cukr, instantní káva, cukroester (což je, snad jsem to našla správně, ester sacharozy s mastnými kyselinam). Obsahuje KOFEIN!

Musím říct, že dobrý :-). Bála jsem se, že to bude zase jeden z těch šíleně přeslazených kávových bonbonů (tedy samý glukózový sirup :-( ...) a ono ne. Fakt to chutná jako kafe s mlékem :-). A i cena byla dobrá - koupila jsem za 13 korun (10 tablet).



No a tady je ta vynikající mléčná čokoláda SWISS od NESTLÉ - bez lepku a bez ořechů :-) . Jen ji ještě najít někde v obchodě, což se mi zatím nepodařilo. Pouze v Motole :-( ...


A ještě jedna výborná čokoláda bez lepku a bez ořechů - tabulková čokoláda MERCI (kávovo-smetanová - ta je u mne nej :-) ; pak mléčná; anebo hořká)


(pozn.: výše uvedené není vhodné při přísné HIT dietě - ale pouze při alergii na lepek, celiakii, alergii na ořechy, vejce...)

Voňavé palačinky - bez lepku, vajec a ořechů :-)

Syn dostal chuť na palačinky. Jenže - v lednici ani jedno vajíčko a venku lilo jako z konve. Nu což. Tak upečeme i bez vajec, vždyť to taky jde ;-)


A navíc - krásně voněly (ano, voněly, neb už nejsou - syn je naprosto "vyluxoval" :-) - z čehož mám obrovskou radost)

Na tyto palačinky potřebujeme:
pudinkový prášek vanilka Naturamyl od Dr. Oetker
dvě špetky třtinového cukru
špetka soli
bezlepkovou mouku - zelená Jizerka
čerstvé mléko

Vše dávám od oka, umíchám řidší konzistenci a na rozpálené pánvičce (s trochou oleje) peču. Jelikož syn zbožňuje jahodovou marmeládu, tak je jasné, co je uvnitř :-D.

Dobrou voňavou chuť

pátek 1. srpna 2014

HIT

Jedno jediné slovo a najednou to začne trošku dávat smysl...

Poslední dobou jsem nechápala, co se to děje. A okolí asi taky ne. Kila dole, kruhy pod očima, únava, závratě, výkyvy nálad (to vidělo okolí). Já viděla bohužel víc - cokoli jsem snědla (tedy skoro cokoli, dejme tomu 98%), tak hned jsem měla břicho jak v pátém měsíci a k tomu silné křeče. Hoňka žádná, ani po hodině či dvou. Ale dost často to bylo doprovázeno zvracením, bolestmi hlavy, někdy bušením srdce. Objevoval se čím dál tím častěji ekzém či kopřivka a dušnost (jako u astma) nebo "podivné stále se vracející nachlazení"...

Někdy stačí jedno jediné slovo a hned do sebe věci začnou najednou zapadat jak do skládačky... "HIT". Kdo zná, ví a svitlo mu ještě dřív, než to slovo přečetl. Kdo nezná, snad pochopí, pokud se mu bude chtít pročítat odkazy... (nehodlám to tady zahltit okopírovanými zprávami, články, neb na netu je toho k pročtení dost).




Hlavou mi blesklo spousta otázek:
- co můžu jíst?
- co nesmím jíst?
- je to napořád?
- kde jsem k tomu přišla?
- je to dědičné?

Ale na každou otázku existuje odpověď :-) . 

Naštěstí mám skvělou alergoložku/imunuložku, které HIT není cizí. K tomu ještě výborného alergologa/imunuloga (lékař mých dětí a znalec přes HIT). Co víc si přát :-)

Začala jsem pročítat informace od nich; internetové odkazy, které mi doporučili si pročíst... Ze začátku jsem v tom dost tápala a ještě tápu. Co stránka to trošku jiné info ohledně toho, co se smí a co se nesmí.

Jedno je ale jisté. Momentálně jsem ve fázi nutného zklidnění, tedy žádné testování, ale přísná antihistaminová dieta, aby se tělo aspoň trošku zklidnilo. Motivací mi bude "bez výkyvů nálad, nezvracet a žádné bolesti břicha", takže silná motivace ;-) . Takže jsem vybrala shodné povolené potraviny, neboli potraviny, které se povolovaly ve všech mi předložených článcích a odkazech od dr. Sepsala seznam a vyrazila na nákup. Upajdaná, zklamaná a hladová jsem dorazila domů. No, není to jednoduché. Upřímně - to bezlepková a bezořechová či bezvaječná dieta je proti tomu "pohoda" (dovolím si to konstatovat po třech letech). Ale něco jsem domů přece jen donesla, i když toho není moc. Ale bude líp ;-).

Ale to zas příště ;-) 

pondělí 14. července 2014

Tvaroho-makové noky s jahodovou omáčkou (bez lepku)


Starší syn si vybral, mladší se mnou vařil - neboli správná dělba práce   . A čím jsou tyto noky jiné, zvláštní??? Moukou - použila jsem makovou mouku od Adveni a musím říct, že výsledek byl překvapivě dobrý  .


Dobrou letní chuť  

neděle 13. července 2014

Sušenková lízátka (za vysvědčení)

Tip na tyhle šíleně jednoduchá a dle reakcí dětí i šíleně dobrá sušenková lízátka jsem našla na netu. Zapojte do přípravy i děti, bude se jim to líbit :-) . Dle druhu potravinové alergie si recept upravte (Disco sušenky nahraďte bezlepkovými oreo od Scharu či domácími, mléčnou čokoládu nahraďte hořkou atd. atd....).


Sušenky (tentokrát jsem použila koupené Disco - neb lízátek jsem dělala 60; samozřejmě pro domácí baštění jsem použila "oreo od Schar", které byly v akci za polovinu ceny :-) )
Špejle (je dobré je pilníkem na konci zahladit, přece jen jsou lízátka pro děti)
Mléčná čokoláda
Hořká čokoláda
Omega tuk
Gumídky (nebo barevnou cukrovou rýži)
(krabici, pečící papír, tác, mrazák, potravinovou fólii)


Špejle zahladíme pilníkem a zapíchneme do sušenek.

Rozpustíme tuk a přidáme nalámanou čokoládu. Zamícháme a sundáme z ohně. Necháme rozpustit a smícháme. Dala jsem poměr - 2,5 dílu čokolády na 1 díl tuku. Necháme trochu zchladnout.

Boky lízátek polijeme polevou (tím zajistíme, že budou sušenky lépe držet), necháme trochu okapat, zapíchneme do krabice a necháme oschnout.


Poté sušenky v polevě už máčíme, opět necháme trochu okapat. Pak položíme na pytlík s ledem a horní stranu nazdobíme gumídky. Pokud místo gumídků budete chtít lízátko obalit v cukrové rýži, tak rovnou obalte a znovu zapíchněte do krabice. Já zdobila jen horní stranu a trošku jsem chvátala, takže jsem si to urychlila ledem a mrazákem ;-) . Tedy, po nazdobení jsem lízátka přendala na malý plech (či tác) vyložený pečícím papírem a šoupla do mrazáku.


Pak už baštíme :-)

Jelikož jsme nesli lízátka do školy, tak jsem ještě každé zabalila do potravinářské fólie - zkrátka jeden díl fólie položila na stůl, na to lízátka (mezi nimi mezery) a druhým dílem fólie je přikryla. Mezery se slepily a pak už jen stačilo vzít nůžky a rozstříhat :-) .




Perníkovo-makové muffiny (bez lepku a mléka)

Kalendář hlásil, že se blíží školní Svatojánská slavnost. Tedy, abych byla přesná, spíš hlásil : "upéct bezlepkovou, bezmléčnou a bezořechovou mňamku pro děti !!!" ;-) . Dětí s bezlepkovou dietou je čím dál víc, a tak jsem byla požádána, abych pro ně upekla nějakou mňamku. A jelikož, co si pamatuju, je i dítko, které má bezmléčnou, tak jsem to rovnou zkombinovala - tři v jednom.

Recept je upravený, chtěla jsem ochutnat a vyzkoušet makovou mouku od Adveni. Původní recept je od Radky Vrzalové (úžasné pekařky a cukrářky, klobouk dolů Raduš :-) ).

(kvalita fotky je příšerná, já vím :-( - foceno v noci mobilem)

Budeme potřebovat:

2 vejce
1/2 hrnku třtinového cukru
1/2 hrnku + 3 PL slunečnicového nebo řepkového oleje
1 PL medu
2 PL jahodové marmelády či švestkových povidel
1 hrnek + 2 PL sójového nebo rýžového mléka (event. lze použít i samotnou vodu :-) )
1 hrnek (=250 ml) zelené Jizerky
1/2 hrnku makové mouky
1 lžička skořice
1 prdopeč do perníku (bez lepku)

(samozřejmě lze místo skořice a prdopeče do perníku použít klasický prdopeč a třeba citronovou kůru - hned to má zase jinou chuť ;-) )

Příprava je jednoduchá, prostě přidáváme a stále mícháme - šleháme :-) . Takže:
Troubu zapneme na 180 stupňů a jdeme na to. V míse šleháme vejce s cukrem, přidáme olej a znovu šleháme. Přilijeme mléko či vodu, med, marmeládu či povidla a znovu prošleháme - pořádně promícháme.
Přidáme skořici, mouky a stále řádně promícháváme, aby se vše krásně spojilo. Nakonec přisypeme prdopeč a teď už jen opatrně promícháme.

Těsto rozdělíme do muffinových košíčků a pečeme - nejdřív 10 minut při 180 stupních a potom cca dalších 10-15 minut při 170 stupních. Vyzkoušíme špejlí.


Necháme vychladnout. Poté poléváme polevou (hořká čokoláda a ztužený tuk) a zdobíme dle chuti a možností.

Dobrou chuť :-)

Domácí freshe - smoothie a žádný odpad :-)

Ovoce zraje a díky bedýnkám máme vždy kousek i u nás doma :-) . A to, co nestačí starší syn "luxovat" (a že umí být v tomto směru rychlý :D ) si já dám do mixéru a praštím tak dvě mouchy jednou ranou - dostanu do sebe vitamíny a zároveň doplním chybějící tekutiny :-)


Nejlepší na nich je, že si je umixujete přesně podle chuti a také dle "co dům dal". Zkrátka, každý si přijde na své... Chuti se prostě meze nekladou :-)


Rybízový
- červený rybíz
- lžička medu
- červený meloun nebo voda



Jahodo-mátový
- jahody
- lístek až dva máty
- lžička medu
- voda



Borůvkový
- borůvky
- černý či červený rybíz
- arónie
- špetka skořice
- lžička medu
- voda


Na zdraví ;-) !

Kandovaný zázvor a zázvorový sirup

... neboli - kompletní zužitkování bez odpadu :-)




Dorazila objednaná bedýnka - jupííí. Kromě výborných rajčat, brambor, jahod atd. jsem si do ní tentokrát nechala dát i zázvor a citrony. Miluju kandovaný zázvor a ještě víc zázvor v hořké čokoládě - mňam. Ten v hořké čokoládě mají asi nejlepší v Bon Bonu. S kandovaným je to horší, poslední dobou je to většinou samý cukr a chuť zázvoru není už ani cítit. Tak jsem chtěla vyzkoušet domácí a povedlo se !!! Je výborný, stačí i malý kousek, takže to není pytlík na posezení ;-) a navíc - zužitkovala jsem i odvar z něj a udělala zázvorový sirup.


Na kandovaný zázvor a zázvorový sirup budeme potřebovat:
zázvor
třtinový cukr
vodu a hrnec
citrony - šťávu z nich

Zázvor oloupeme a nakrájíme na slabší plátky, tak 2-3 mm. Do hrnce dáme asi litr vody, přidáme zázvor a vaříme půl hodiny.

Poté vodu slijeme do větší mísy (nevylívat!), zázvor vrátíme zpátky do hrnce - přidáme asi půl litru vody a třtinový cukr - cukru přibližně tolik, kolik je váhově zázvoru. Já dávala od oka, spíš víc než míň - neboli jsem dala odhadem 300g. No a vaříme další půlhodinu až hodinu - dle síly zázvoru. Občas zamícháme.


Vodu opět slijeme do mísy (zázvor necháme odkapat v cedníku), promícháme s "první" vodou a přilijeme čerstvě vymačkanou šťávu z pěti citrónů. Promícháme a necháme vychladnout. Poté plníme do sklenic, uzavřeme a šup s tím do lednice či do sklepa. Sirup můžeme přidávat v létě do limonád (deci sirupu, litr až litr a půl perlivé vody, led, příp. listky máty). Nebo užívat v zimě při nachlazení.


Zázvor nám mezitím odkapal. Na talíř či do prázdné mísy nasypeme další třtinový cukr, do kterého vyklopíme zázvor a promícháme, aby se obalil. Vysypeme na vál či tác a necháme do druhého dne "proschnout". Druhý den zázvor vybereme, příp. v suchém cedníku trošku protřepeme a uložíme do uzavíratelné nádoby. Baštíme dle nálady ;-) .


No a opadaný cukr - prostě ten, co nám zbyl - použíjeme při pečení perníku či koláče :-).



Dobrou chuť a na zdraví !